Nyitva: H-P. 08:00-12:00 és 13:00-16:00

Nyílászáróinkról

Új generációs ablakok jelenünkben, a jövő szabványával

 Napjaink szigorodó hőtechnikai követelményei nagyban befolyásolják az építőipart. Fontos, hogy alacsony hőveszteségű legyen az épület minden része: szigetelt az aljzat, a falak, bennük a nyílászárók is, a födém, a tető héjazata a tetősík ablakokkal és tetőkibújóval is. A cél a legkevesebb hasznos energia távozása, ezzel párhuzamosan a fűtési és hűtési energia költségek alacsonyan tartása. Ez a cikk a nyílászárók, azon belül is a műanyag ablakok hőszigetelésével foglalkozik.

Az alábbi "U" értékek magyarázatai:

Uf: Az ablak keretére (tok + szárny együtt) vetített érték

Ug: az ablak üveg értéke

Uw: a komplett ablak (keret + üveg) értéke

 A hőveszteségre vonatkozó 1246/2013. (IV. 30.) Korm. Határozat szerint 2015. január 01-től, a műanyag és fa ablakokkal szemben támasztott hő átbocsájtási tényező Uw:1,15W/m²K. Napjainkban még a - legalább 10-12 éve piacon lévő - 70mm-es rendszerek alkotják a kínálat nagy részét. Jellemzően 5 vagy 6 légkamrával (lelkesebb rendszergyártók 7 kamrás változatban is kihozták), szinte teljesen megegyező hőszigetelő képességgel (Uf:1,3 W/m²K), az utóbbi néhány évben Ug:1,0W/m²K kétrétegű hőszigetelt üvegezéssel (az Ug:1,4W/m²K helyett) minden hazai ablakgyártó kínálatának gerincét képezi. Ezek az ablakrendszerek csak 3 rétegű üvegezéssel képesek teljesíteni a jelenlegi szabványt, mely nehéz szárnysúllyal párosul, ezen felül költséges is. Nálunk is rendelhető még ez a konfiguráció, amíg kereslet mutatkozik iránta, de mindenképp a jövőbe kell tekinteni.

 A jövőben viszont szigorodó szabványokkal fogunk találkozni, ahol ezek a rendszerek már nem elégítik ki a kor színvonalának műszaki követelményeit, mikor is az évtized végére Magyarországon a műanyag és fa ablakokkal szemben támasztott szabvány Uw:1,0W/m²K lesz! Ez tény és érdemes komolyan venni. Viszont addig már nem sok idő van, ezért érdemes már most készülni erre. A kérdés, hogy mivel? A válasz részünkről adott, mert társaságunk rendelkezik azzal az ablakrendszerrel, mellyel nem csak a most érvényes szabványnak, hanem a következőnek is megfelelő teljesítményű ablakot tudjuk gyártani. A megoldás hosszútávon: Premium_83.

 A Premium_83 típusú ablak és ajtó rendszer egy, már 2015 óta piacon lévő termékcsalád, mely rendszert a lengyelországi DECCO S.A. a legújabb építészeti követelmények kihívásaira fejlesztette ki. Korszerű, jövőbe mutató technológiája rendkívül kedvező ár / érték aránnyal párosul.

 A Premium_83 egy 81mm beépítési mélységű, 7 légkamrás, valódi vízgátas ablakrendszer, melynek nem csak a külső és belső tömítése, hanem az ablakszárnyat kinyitva egy harmadik, úgynevezett középtömítése is van, jelentősen csökkentve a hőveszteséget, ezáltal értékes energiát takarít meg!

 Beruházó cégek, illetve építőipari vállalkozások számára első sorban ezt ajánljuk! A fentebb már említett, jelenleg érvényben lévő építőipari szabvány a műanyag ablakoknál Uw:1,15W/m2K hőveszteséget ír elő, mint legmagasabb faktor. Egy beruházásnál nem csak az adott hőtechnikai teljesítményszint betartása nagyon fontos, de az is, hogy ezt az értéket milyen ablakrendszerből, milyen üvegezéssel, milyen költséggel tudják megvalósítani! Ez az ablakrendszer két rétegű melegperemes üvegezéssel az előírt határértéket kényelmesen teljesíti (Uw=1,1W/m2K laborvizsgálati érték) kedvezőbb áron, mintha 70mm-es rendszert alkalmaznánk 3 rétegű üvegezéssel! Ezt a későbbiekben tovább lehet fejleszteni 3 rétegű üvegezéssel, a nyílászárók megbontása nélkül, hiszen csak az üvegeket kell kicserélni! Ezzel az utólagos módosítással már az évtized végére esedékes, új követelmény szintnek is bőven eleget tesz!

Jellemzői:

  • 7 kamrás, valódi vízgátas, ütköző tömítéses rendszer 81 mm beépítési mélységgel
  • kimagasló hang-, és hőszigetelő értékekkel
  • háromszoros körbefutó ütköző tömítéssel
  • üvegezés alapesetben 24mm, Ug=1,0 W/m2K kétrétegű hőszigetelt üvegezéssel
  • üvegezés opcióban 44mm; Ug= 0.6 W/m2K háromrétegű hőszigetelt üvegezéssel
  • CaZn alapú PVC öregedés gátló stabilizátor, ólom-mentes
  • hőszigetelés akár: Uw = 0,68 W/m2K (Thermo-modullal, 52mm üveggel)
  • keret hőszigetelése: Uf=1,1 W/m2K, opcióban Thermo-modullal kiegészítve akár Uf:0,96 W/m2K (52mm üvegezésnél)
  • minimális ápolási és karbantartási igény
  • hibás-működtetés gátlóval
  • opcióban gombafejes alapbiztonsággal, feszítés elleni védelemmel
  • opcióban egyfokú résszellőztető funkcióval
  • az újgenerációs tömítések rendkívül ellenállók az UV sugárzással és a nagy hőingadozásokkal szemben
  • 100%-ban újrahasznosítható, ezért nem terheli a környezetet

Társaságunk javaslata 3 rétegű, legalább 44mm üvegezéssel (Ug:0,6W/m2K) kínálni ezt a kiváló terméket, mert a középtömítéssel tökéletes párost alkotva rendkívül alacsony hőveszteséget garantáló ablakot ajánlhatunk (akár Uw:0,81).

A Premium_83 rendszerből íves termékeket nem áll módunkban gyártani, de alakos szerkezeteket meg tudunk valósítani. Színes nyílászárók gyártását is vállaljuk, a Standard alapszíneken túl számtalan fa mintájú és egyéb színek közül van lehetőség válogatni.

Hőszigetelt üvegszerkezetek

Általánosan alkalmazott hőszigetelő üvegszerkezetek

A hőszigetelt üvegezés a legfontosabb eleme minden mai, modern nyílászárónak. A keret (tok és szárny párosa) hőszigetelő képessége egy átlagos méretű ablaknál kisebb méretben dominál, mint az üveg, mert az üveg a nagyobb felület. Az általános, két rétegű hőszigetelő üvegszerkezet 4-16-4 rétegrendű, belső oldali Low-E lágyfémbevonattal és Argon gáz töltéssel, alumínium távtartóval, mely hőtechnikailag Ug: 1.0W/m2K hőveszteséggel bír. Anno 10 évvel ezelőtt még nem alkalmaztak Argon gázt, sem lágyfém bevonatot, mert az akkori szabványnak az Ug: 2,7- 2,8W/m2K tökéletesen megfelelt. Ma viszont más a helyzet, hiszen a jelenleg érvényben lévő szabvány Uw:1,15W/m2K a teljes ablak felületére vetített legmagasabb hőveszteségi faktor. Ennél ez az érték csak alacsonyabb lehet, pl: Uw: 1,1- 1,0- 0,9- stb... és minél közelebb áll a NULLÁhoz, annál kevesebb energia távozik az ablakon keresztül , Önnek ezáltal több pénzt spórol az ablak . Jelenleg még nem létezik abszolút nulla hőveszteség, de a rohanó technológiai fejlődés még hozhat meglepetéseket. A két rétegű üvegezésen túl gyakori a három rétegű üvegszerkezetek beépítése is. Ennek legjelentősebb tulajdonsága, hogy a kétrétegű üveggel szemben jobb a hőszigetelő képessége. Egy 70mm beépítési mélységű ablakrendszerbe átlagosan 36mm vastag, Ug:0,7W/m2K faktorú üveg építhető be, csökkentve ezáltal az elszökő energia mennyiséget. A 82 és 83 típusú rendszereinkbe a 24mm-es üveg mellett 44mm-es, Ug:0,6W/m2K üveget alkalmazunk, tovább fokozva az ablakrendszerek előnyös tulajdonságait. További energiát takaríthatunk meg a két és három rétegű üvegezésnél, ha az alumínium - üvegek közötti - távtartók helyett úgynevezett meleg peremzárást (pl. Thermix) alkalmazunk.
Ennek gyakorlati hasznát a kész nyílászáróba beépítve tapasztaljuk, mert a hőveszteségi faktor tovább csökken, megszűnik az alu távtaró által előidézett minimális hőhíd. Nem jelentkezik páralecsapódás az üveg és az ablakszárny találkozási pontjánál, így nem alakulhat ki penészesedés sem a gumitömítésnél, a komfortérzet jobb lesz. Két rétegű hőszigetelt üvegezéssel, melegperemmel a jelenlegi építőipari szabványt kényelmesen teljesítő Premium_83 / 7 kamra rendszerünket ajánljuk!
A költségek tekintetében némi felárral kell számolni, de mindenképp javasoljuk, mert gyakorlati haszna magas és rövid távon megtérül a többletköltség.

Épület vasalat

Ablakainkat, erkélyajtóinkat, toló-bukó ajtóinkat Siegenia-AUBI épületvasalat rendszerrel gyártjuk. Ez a nemzetközileg elismert, kimagasló minőségű, több évtizedes múlttal rendelkező cég kiváló termékeivel járul hozzá, hogy otthonának minden ablaka a legjobb alkatrészekből készüljön el. Ablakaink elérhetőek alapbiztonsági faktorral (gombafejes kiemelés gátló), hibásműködtetés gátlóval, szárnyrásegítő görgőkkel, egyfokú résszellőztetővel szerelve. Ez a korszerű német épületvasalat rendszer szavatolja ablakaink számára a hosszú évekig tartó gondtalan működést. Ablakainkat gyártjuk fix, nyíló, bukó, nyíló-bukó variánsokban, erkélyajtóink nyíló, nyíló-bukó kivitelben készülnek. Egyszárnyú, vagy két- esetleg többszárnyú, osztott, váltószárnyas kivitelben, bukó-toló, illetve ezek variációiban, összetett szerkezetekként is kérhetők, saját, egyedi elképzelések alapján. Ezért tudunk Ügyfeleinkkel a legjobban együtt dolgozni azon, hogy számukra a saját elképzeléseik alapján, közös tervezésben, akár egyedi méretben legyártsuk a kívánt termékeket.

Előnyei:

  • Számos kivitelezési lehetőség a műanyagból tervezők és házépítők számára
  • A FAVORIT Si-line S-ES modulszerű felépítése: magasabb biztonsági osztályok is megvalósíthatók
  • FAVORIT RB / SF íves- és ferde ablakokhoz: funkcionális és könnyen szerelhető megoldások beépített biztonsággal bármilyen egyedi formához
  • A FAVORIT széles körű tartozékai minden kívánságot teljesítenek
  • Magas minőségű külső kialakítás, magasfokú rozsdaállóság és környezetvédő felületbevonat jellemzi

Az ablakvasalatra nem csak úgy kell tekinteni, mint egy rendszer, ami biztosítja számunkra a nyitás, zárás és szellőztetés lehetőségét. Az ablakvasalat - a bejárati ajtó vasalatokkal párhuzamosan - az épület ablakainak biztonsági tényezőjeként is szerepet vállal.

Néhány fontos momentum:

  • Az alapbiztonsági gombafejes rendszer máris több, mint egy általános, egyszerűbb kivitel. Kevéssel kerül többe, de már az első védelmi vonal megszerezhető vele: feszítés és kiemelés gátló szerepe van.
  • A gombafejes záródási pontok növelésével jelentősen megnehezíthető a fizikai erőszakkal történő behatolás az objektumba.
  • Fúrásvédő pajzs használata az ablakkilincs/zártest külső oldalára.
  • Zárható ablakkilincs alkalmazása

Ápolás

Tokszerkezetek tisztítása

A műanyag nyílászárók anyagának ápolási igénye minimális, tisztítása nagyon egyszerű. Az ablaktokok tisztításához használjon hagyományos vízben oldódó háztartási tisztítószereket. Az ablakokat semmilyen esetben sem szabad karcoló szemcséket tartalmazó agresszív tisztítószerekkel, poros törlőkendővel, csiszolópapírral vagy fém edénysúrolóval tisztítani. A tokok tisztítására sose használjon szerves oldószereket, hígítószereket, lúgokat vagy savakat!

Tömítés

A tömítéseket rendszeresen tisztítani kell kis mennyiségű meleg vízben feloldott mosószerrel, hogy eltávolíthassuk róla a szennyeződéseket. A tömítőgumik gyárilag behúzottak vagy koextrudáltak, így tisztítás közben nem tudnak kilazulni. Bármilyen éles tárgy használata szigorúan tilos, mert megsérti a tömítést!

Az üveg tisztítása

Meleg vízzel feláztathatók a nehezebben eltávolítható szennyeződések, egyébként általános üveg tisztító folyadékok alkalmazása ajánlott.Ügyeljünk, hogy poros törlőkendőt ne használjunk, mert az üveg felületét összekarcolhatja! Agresszív oldószereket tartalmazó tisztítószerek alkalmazása nem ajánlott!


Karbantartás

Évente egyszer az alábbi rendszeres karbantartás elvégzését javasoljuk:

  • ellenőrizzük a vasalat működését, és egy csepp varrógépolajjal kenje meg a vasalat összes mozgó elemét
  • ellenőrizze a vízelvezető csatornákat, szükség szerint távolítsa el a szennyeződéseket
  • ellenőrizze a rögzítő csavarokat, szükség esetén a beállítást bízza szakemberre.

A PVC ablaktokok nem festhetők! A tokokat sose tisztítsa szárazon!